Tilskudsordningen Metanreducerende foder er åben

Udgivet d. 01-11-2024 | Sabrina Brohus

Tilskudsordningen ”Metanreducerende foder” er nu åben, og der gives kompensation og tilskud til foder, som mindsker udslippet af metan fra bedriften. Det forventes, at det obligatoriske krav om at bruge metanreducerende foder træder i kraft 1. januar 2025.

Ordningen om tilskud til metanreducerende foder, som skal være med til at gøre dansk landbrug mere klimavenligt, er nu åben, og der kan indsendes ansøgning frem til 28. november 2024. Tilskudsordningen giver kompensation og tilskud til foder, som mindsker udslippet af metan fra bedriften, og Landbrugsstyrelsen forventer, at det obligatoriske krav træder i kraft den 1. januar 2025.

Læs mere om tilskudsordningen HER.

Har du brug for hjælp til din ansøgning eller spørgsmål til selve ordningen, er du velkomment til at kontakte Erik Bendix Jensen, driftsøkonomikonsulent, Djursland Landboforening.

Kontakt os

Få et godt råd fra en af vores rådgivere

Erik Bendix Jensen

Erik Bendix Jensen
Driftsøkonomikonsulent

8791 2084
2481 6524
ebj@landboforening.dk
Seneste nyheder
Gavnø – ny medlemsfordel med oplevelser for hele f… Læs mere
Vandingstid i marken = FarmTracking Premium Læs mere
Så er det nu, at årets blomsterstriber skal bestil… Læs mere
Planteavlskonsulenten anbefaler: Download og brug … Læs mere
Webinar: Landbrugets perspektiver på Trumps handel… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev