Landboforeningen står klar på årets Landbrugsmesse Gl. Estrup

Udgivet d. 10-05-2024 | Sabrina Brohus

Repræsentanter fra Djursland Landboforening står klar på en stand, når der den 25. og 26. maj er Landbrugsmesse Gl. Estrup 2024. Her vil flere fra bestyrelsen svare på de forbipasserendes spørgsmål, herunder forsøgsleder Kjeld Andreasen, som vil fortælle om sit arbejde i forsøgsafdelingen og om de nysåede blomsterstriber.

Landbrugsmessen Gl. Estrup byder velkommen til en weekend med dyr, spændende konkurrencer og sjove aktiviteter for hele familien. Dyrskuet giver interesserede mulighed for at lære om de nyeste trends indenfor avl, pasning og pleje af dyr - især børnene får adgang til en ny verden af viden om dyr & natur – men på dyrskuet er der også masser af stande, boder og butikker, hvor du kan finde alt fra landbrugsudstyr til hesteudstyr.

Hvis du er til traktortræk, hesteshow og mønstring, veterantraktorshow og mad i børnehøjde, så kan du slippe for at stå i kø og købe din billet lige HER.

Seneste nyheder
Gavnø – ny medlemsfordel med oplevelser for hele f… Læs mere
Vandingstid i marken = FarmTracking Premium Læs mere
Så er det nu, at årets blomsterstriber skal bestil… Læs mere
Planteavlskonsulenten anbefaler: Download og brug … Læs mere
Webinar: Landbrugets perspektiver på Trumps handel… Læs mere

Samarbejdspartnere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev